×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳
پاسخ علمی دکتر ویسکرمی به تذکر غیرکارشناسی آقای عباس گودرزی نماینده مردم شریف شهرستان بروجرد و اشترینان

پاسخ علمی دکتر ویسکرمی به تذکر غیرکارشناسی آقای عباس گودرزی نماینده مردم شریف شهرستان بروجرد و اشترینان:

 

در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی، پیشنهادات متعددی از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد و بنا به گفته هیأت رئیسه، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ پیشنهاد روی بودجه ثبت شده است.
ما هم به طور طبیعی برای دفاع از حقوق استان، تعدادی پیشنهاد ثبت کرده بودیم که برخی از آنها تصویب و برخی تصویب نشدند.
یکی از پیشنهادات بنده که به لطف خدا مورد استقبال نمایندگان قرار گرفت و تصویب شد این بود که شهرداری‌های مراکز کلیه استان‌ها ولو با جمعیت زیر یک میلیون نفر، باید امور مالی و پرسنلی را شفاف کرده و در سامانه قرار دهند که این برای شهر خرم آباد خیلی ارزشمند است و می‌تواند جلوی بسیاری از مشکلات مالی و مدیریتی را بگیرد.

 

یکی دیگر از پیشنهادات بنده، پیشنهاد روی تبصره چهارم، ردیف سوم از بودجه سال ۱۴۰۰ بود.
در این بند آمده به بانک‌های تجاری و تخصصی اجازه داده می‌شود در سال ۱۴۰۰ از محل منابع در اختیار، نسبت به مشارکت و یا اعطای تسهیلات ارزی – ریالی با رعایت مقررات شورای پول و اعتبار در موارد زیر اقدام کنند.

 

یکی از این موارد طرح‌های آب و فاضلاب کشور به ویژه استان خوزستان بود.
بنده با استدلال و بر اساس نظر کارشناسی و خصوصا بر مبنای سهم بسیار اندک لرستان از سدها و مخازن پایدار آب شرب، پیشنهاد دادم که به قید به ویژه استان خوزستان، کلمه لرستان هم اضافه شود و مزیت این کار هم این بود که با توجه به اینکه این اعتبار ملی است، دست ما را برای مطالبه گری در این حیطه‌ها باز کرده و بهتر می‌توانیم امکانات و بودجه را به سمت کلیه شهرهای استان لرستان بیاوریم.

 

یکی از نمایندگانی که خیلی مخالفت کرد، نماینده سیستان و بلوچستان بود و با جوی که ایشان راه انداخت، این پیشنهاد رأی نیاورد.
در کمال تعجب، اواخر جلسه جناب آقای عباس گودرزی نماینده مردم شریف بروجرد و اشترینان تذکری ثبت می‌کنند که البته در آن زمان بنده داخل صحن نبودم. ایشان حتی این بحث را در قالب یک کلیپ که گویا جزو افتخاراتشان است در صفحه مجازی خود منتشر کردند! در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است:

 

اولا تذکر ایشان در آن شرایط که باید به ما کمک می‌کرد، اولین اشتباه ایشان بود. ثانیا مطلب را اشتباه متوجه شده بودند. ثالثا آن را تبدیل به کلیپی کرده و منتشر نمودند و رابعا به آن افتخار هم می‌کنند!

 

ایشان به دو محور اشکال وارد کردند؛ اول این که گفتند موضوع بحث فاضلاب است و چه ربطی به سدها دارد؟
و دیگر اینکه گفتند خدمات جمهوری اسلامی در این چهل و چند ساله چرا نادیده گرفته شده!

 

در مورد ایراد اول:
در طرح نوشته شده طرح‌های آب و فاضلاب کشور و استان خوزستان که استان خوزستان برای تاکید نوشته شده است.

 

ایشان چون شتابزده و بدون حساب وارد شدند، حتی فرصت نکردند، طرح را مطالعه کنند!
توضیح مطلب این که
منظور از آب و فاضلاب، کلیه عملیات مربوط به تأمین و انتقال آب و دفع بهداشتی فاضلاب و ساخت و سازها و ساز و کارهای مربوطه است.
یعنی بحث آب و فاضلاب، بحث بسیار گسترده‌ای است و بر خلاف تصور ایشان
اولا موضوع بحث فاضلاب تنها نبوده.
ثانیا در خصوص فاضلاب هم فقط استان خوزستان مد نظر نبوده است.
ثالثا آب و فاضلاب به این کوچکی و بی اهمیتی که ایشان می‌فرمایند نیست.
رابعا با سد هم ارتباط دارد.

 

اتفاقا چون در شهرهای استان لرستان، ما مخازن آب یا سدهای جدی نداریم، تامین آب شرب ما متاسفانه پایدار نیست و اگر یک خشکسالی اتفاق بیفتد، با چالش‌های جدی در تامین آب شرب استان مواجه خواهیم شد و به تعبیر علمی از نظر فاکتور تاب آوری در این حیطه بسیار ضعیف هستیم.

 

در اهمیت این موضوع این نکته را عرض کنم که این‌ها چون طرح ملی هستند، اگر اسم لرستان در طرح آورده می‌شد، قدرت چانه زنی و مطالبه گری را بسیار بالا می‌برد کما اینکه در مورد استان خوزستان این امر محقق شد.
جالب این که بیشتر سدهای استان که آبگیری شده یا در دست ساخت هستند، حداقل یکی از استفاده‌های آنها، استفاده برای آب شرب است. از جمله دو سد آبسرده و شهید بروجردی که در شهرستان بروجرد هستند و این مطلب کاملا به آب و فاضلاب مرتبط است.
بنده تعجب میکنم که جناب گودرزی با پنج سال سابقه نمایندگی چگونه متوجه این موضوع نشده اند!

 

یک موضوع دیگر هم بحث دفع فاضلاب و تصفیه آن است که اتفاقا شهر بروجرد هم گرچه تصفیه خانه فاضلاب دارد اما در اتصال شهر به این شبکه مشکلاتی دارد که گنجاندن این مطلب میتوانست کمکی هم به شبکه فاضلاب بروجرد باشد.
همچنین سد مخملکوه خرم‌آباد هم کاملا برای استفاده آب شرب طراحی شده است.

 

شهرهای دورود، ازنا، کوهدشت، الشتر و نورآباد نیز تصفیه‌خانه فاضلاب در حال ساخت دارند که مثل همه پروژه‌های عمرانی مشکل اعتباری دارند و در این مناطق فاضلاب تصفيه نشده به نوعی به محیط زیست (معمولاً رودخانه‌ها) تخلیه می‌شود و مشکلات فروانی به ویژه برای ساکنان مناطق پایین‌دست محل تخلیه ایجاد می‌کند.

 

متاسفانه پروژه ساخت تعدادی تصفیه خانه فاضلاب در استان هم به دلیل نبود اعتبار خوابیده که اگر جایی برای این اعتبار باز می‌کردیم، می‌توانستیم به ساخت این تصفیه خانه‌ها هم کمک کنیم.

 

جای تأسف عمیق دارد که عدم توجه به این مسائل علمی و یا انگیزه‌های دیگر باعث شد که ایشان دقیقا گل به خودی بزنند و بر خلاف منافع استان تذکر دهند!
ما از نماینده سیستان انتظاری نداریم اما حتی نماینده‌های خوزستان هم چیزی نگفتند و عجیب بود که یکی از نماینده‌های استان در این حیطه با منافع استان مشکل دارد!

 

من یک سؤال معمولی از آقای گودرزی دارم و می‌خواهم بدانم شما برای استان در بودجه ۱۴۰۰ چه اقدامی انجام دادید و کدام طرح پیشنهادی را در بین این ۲۵۰۰ مورد، مطرح کردید؟!

 

در مورد ایراد دوم:
کجای حرف بنده در مورد ظلم تاریخی به لرستان، نادیده گرفتن خدمات جمهوری بوده؟! ما منکر خدمات جمهوری اسلامی نیستیم اما از توجه کمِ مسئولان کشور به استان لرستان خصوصا در مسأله آب، گله مندیم و این مطلب باید از تریبونی مانند مجلس از سوی نماینده مردم بیان شود.
آمارهای استان بهترین شاهد بر این است که در استان ما خیلی کم کاری شده . ما فقط نیم درصد حجم مخازن کشور را داریم در صورتی ۱۲ میلیارد متر مکعب از استان ما خارج می‌شود.

 

چه دلیلی دارد از حق مردم چشم پوشی کنیم؟

 

معتقدم این حرکت ایشان اشتباه بود، از نظر علمی اشکال جدی داشت و از نظر روشی غلط بود. اشتباه‌ بعدی ایشان، انتشار و افتخار به آن بود و در جلسه خصوصی هم به بنده گفتند از این گفته خود پشیمان نیستم!

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.