×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
اقتدار ایران، مذاکرات را به نفع ما رقم خواهد زد

دکتر مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «رسالت» در مورد روند مذاکرات هسته‌ای وین گفت: می‌توان مذاکرات هسته‌ای را از چند زاویه مورد بررسی قرار داد. به طور مثال از آموزه‌های دینی ما برمی‌آید که دولت‌های مستکبر غربی در مذاکرات راضی نمی شوند مگر اینکه دینمان را عوض کنیم و ذات آنها طبق گفته قرآن همین‌طور است.

وی افزود: اکنون به صورت رسمی طرف حساب ما آمریکا و اروپا هستند که در خط مقدم قرار دارند. بنابراین دل بستن به اینکه غربی‌ها برای ما قدمی بردارند هم سخت است و هم با چارچوب‌های جمهوری اسلامی ایران همخوانی ندارد.

ویس‌کرمی گفت: بحث دیگر در مورد تجربه تاریخی ما با آنها است.
غربی ها هیچگاه به عهد خود وفا نکردند و هرگاه کم آوردند در مذاکرات ما را معطل کرده و پیش تر نیز روند را فرسایشی می کردند. در واقع هدف آن‌ها تنها مذاکره برای مذاکره یا مذاکره برای وقت‌کشی بوده است.

دولت‌های قبلی تمام مسائل کشور را به مذاکرات گره زده بودند

وی تاکید کرد: اتفاقاً شاهد بوده ایم هر دولتی بیشتر مشغول این دلدادگی به غربی‌ها شده بیشتر تحقیر و اذیت شده است، مثل دولت های قبلی که تمام مسائل کشور را به مذاکره با غرب گره زدند، آن‌ها متاسفانه اعتماد بسیاری به غرب و آمریکا کردند، لذا نه تنها احترام متقابل دریافت نکردند بلکه تحقیر و تهدید نیز شدند.

نماینده خرم آباد در مجلس وی ادامه داد: مسئله دیگر این است که یک دیدگاه عقلایی داریم و برای این که بین بد و بدتر انتخاب کنیم، ما مذاکرات را بارها پیگیری کرده‌ایم.
بنابراین همانطور که بارها رهبر انقلاب فرمودند و رئیس‌جمهور نیز تاکید کرده است ما نباید کشورمان را به لحاظ روانی و نه به لحاظ واقعی به نتیجه مذاکرات گره بزنیم.

ویس‌کرمی ابراز کرد: در واقع اداره کشور باید با بدترین فرض ممکن یعنی تداوم تحریم ها باشد،
اما در عین حال مذاکراتی نیز باید با دقت و حساسیت دنبال شود اما برای پیشبرد سایر امور مسائل داخلی کشور نباید منتظر مذاکرات بمانیم.
همان طور که در حوزه هسته‌ای اکنون دست برتر را داریم و فعالیت هایمان را بدون توجه به خواسته غربی‌ها یا حتی تحریم ها را دنبال می‌کنیم باید در سایر حوزه ها نیز به همین شکل پیش برویم.

ایران در مذاکرات دست برتر را دارد

ویس‌کرمی می‌گوید: بنابراین از آنجا که جمهوری اسلامی ایران اکنون در حوزه هسته‌ای دست برتر را دارد با توجه به قانونی که مجلس تصویب کرد می‌توانیم امتیازاتی بگیریم و در مقابل برخی از فعالیت های هسته ای کشورمان را تعدیل کنیم.
بنابراین نباید نه آنقدر دلباخته و نه آنقدر شیفته مذاکرات شویم که کوچک ترین مسائل کشور به نتیجه مذاکرات مرتبط شود.

او خاطرنشان کرد: ما پیش‌بینی می‌کنیم به صورت نسبی گشایشی حاصل شود و آن نیز قطعاً ناشی از ضعف غربی هاست. یعنی ما به قدری مقتدر هستیم که آن‌ها مطمئن خواهند شد با فشار و تحریم نمی‌توانند کاری کنند و مجبور می شوند فشارهایشان را علیه ما کمتر کنند و کاهش دهند و در مقابل امتیازاتی دهند و از ایران نیز امتیازاتی بگیرند.

ویس‌کرمی در انتها تصریح کرد: اکنون حتی برخی از تحریم‌ها بی‌اثر شده است. به طور مثال در بحث صادرات نفت به تدریج با قراردادهایی که با چین و روسیه بسته ایم اوضاع بهتر می شود. با توجه به سیاست همه جانبه گرایی دولت سیزدهم شرایط به نفع جمهوری اسلامی ایران پیش می‌رود.

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.