×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳
منظور از حاکمیتی بودن طرح صیانت این نیست که بی حساب‌وکتاب و به زور تصویب می‌شود/ معنای قانون‌مند شدن اینترنت ابدا کاهش باند و فیلتر نیست/ اصراری نداریم بررسی طرح صیانت بصورت اصل ۸۵ باشد

به گزارش روزپلاس؛ اخیرا ویس کرمی دبیر کمیسیون مشترک اظهارنظری را نسبت به طرح صیانت مطرح کرد که به واسطه ی آن حواشی زیادی ایجاد شد. او در جملاتی کوتاه از حاکمیتی بودن طرح و لزوم عدم ورود دستگاه ها به آن سخن گفت.

به گفته ی او بدون تردید طرح ۳ تا ۵ سال آزمایشی اجرا خواهد شد.اما این نماینده در گفتگویی تکمیلی با روزپلاس به تفسیر و تحلیل این اظهارات پرداخت و از برداشت غلط مخالفان نسبت به طرح موضوع حاکمیتی گلایه کرد.

ویس کرمی گفت: برخی از مفهوم حاکمیتی برداشت بدی دارند و فکر می کنند وقتی می گوییم طرحی حاکمیتی است یعنی طرح بی حساب و کتاب است و حکومت هر کاری خواست می کند.خیر! دقیقا منظور این است که بخاطر اینکه فضای مجازی چند لایه ، پیچیده و بسیار مهم است و در همه ارکان زندگی مردم وارد شده حاکمیت باید در مورد آن تصمیم بگیرد . درواقع موضوعی است که همه حکومت در مورد آن باید تصمیم بگیرد مجلس نیز به اقتضای جایگاه خودش باید قانونگذاری کند  تا فضای مجازی به جای رها بودن، قانونمند شود.


وی افزود: معنای قانونمندی ابدا بسته بودن و کاهش باند نیست بلکه بدین معنی است که ما بدانیم چه چیزهایی درست و چه مواردی غلط است. از حقوق مردم صیانت کنیم،از خرابکاری کسانی که میخواهند به امنیت و آسایش مردم آسیب های مالی بزنند ،به کودکان ضربه بزنند،کلاهبرداری کنند، آموزش خرابکاری بدهند، مسائل غیراخلاقی را رواج دهند و … همه این ها باید قانونمند و در عین حال داده های کاربران حفاظت شود.


این نماینده ادامه داد: هرکسی در فضای مجازی فعالیت می کند باید احساس امنیت و آرامش کند و بداند در چه فضایی کار می کند ضمن اینکه نسبت به اعمال و رفتارش بداند که قانون چه حدودی را برایش تعیین کرده است. لذا اصطلاحاتی که ما بکار می بریم تخصصی است و نمی شود با فهم عامیانه آن را تعبیر کرد. وقتی می گوییم موضوعی حاکمیتی است یعنی فضایی نیست که وزارت ارتباطات تنها بتواند در موردش تصمیم بگیرد بلکه به کل حاکمیت برمی گردد در واقع مسئله فراقوه ای ست و باید تعیین تکلیف شود. رها شدن فضای مجازی بدرد کسانی می خورد که می خواهند بی قانون باشند و قانون شکنی کنند. قطعا قانون شکنی همانطور که در فضای بیرونی به ضرر مردم است در فضای مجازی هم ضررش زیاد است . هر گوشی که دست هر نفر است سلاحی است که از طریق همان فرد می تواند آسیب ببیند نمونه اش طلاق ها زیاد،آموزش خودکشی ،آموزش ساختن بمب که تا ۱۶ درصد محتواها در حال حاضر به این سمت رفته لذا این ها مواردی است که ما به آن می گوییم یعنی در واقع حاکمیت باید در رابطه با آن تصمیم بگیرد.


وی خاطرنشان کرد: بعضی تصورشان از این واژه عامیانه است و گمان می کنند ما منظورمان این است که حاکمیت باید بگیرد و ببند راه بیندازد . قطعا این منظور نیست و ما خودمان هم طرفدار آزادی بیان عقیده و اندیشیده هستیم. بنده خودم استاد دانشگاه ، نویسنده و دو مدرک دکتری دارم  می خواهم بگویم هر کسی صحبتی می کند باید جایگاه و شان علمی او را ببینیم و براساس جایگاه و شان ش در خصوص گفتارش نظر بدهیم. متاسفانه آسیبی که وجود دارد این است که برخی اولین تصویر غلطی را که از متنی می شود مبنا قرار می دهند و به گوینده حمله می کنند و این خلاف عقلانیت است. هرکسی باید گفتار را دقیق بخواند بعد اظهارنظر کند. همانطور که نویسنده در نوشته هایش دقت می کند خواننده نیز باید دقت کند. اول منظور گوینده را درست باید فهمید بعد راجع به آن اظهارنظر کرد.

ویسکرمی در پاسخ به این سوال که آیا شما نسبت به بررسی بیشتر طرح در صحن مجلس مخالف هستید گفت: خیر ، آن تصمیم مجلس است که بخواهد طرح را در صحن بررسی کند. ما طبق قانون و ماده آیین نامه داخلی مجلس معتقدیم که کمیسیون کارش را قانونی انجام داده است اما اینکه نمایندگان اصرار دارند که بخواهند طرح به صحن برگردد طبق آیین نامه داخلی موضوع بررسی می شود و باید بگویم که نسبت به این موضوع اصراری نداریم که در کمیسیون بصورت  ۸۵ باشد. ما فقط روی قانونمند کردن فضای مجازی اصرار داریم.


وی در توضیح این موضوع که دیگران نمی توانند نسبت به طرح اظهار نظر کنند گفت: این صحبت نیز از این جهت بود که  طبق قانون  و آیین نامه داخلی مجلس هر طرحی ابتدا در کمیسیون رای می آورد و برمبنای نظر نمایندگان است. درواقع مجلس تعیین کننده است البته نظر دولت شنیده می شود اما مجلس نهایتا حرف آخر را می زند . معنی این حرف نیز این نیست که هرچه مجلس تصمیم بگیرد همان می شود بلکه منظور بنده این بود که قانون اختیار قانونگذاری را به مجلس داده نظر دولت ،دستگاه ها، پژوهش های مجلس حتما شنیده می شود اما رای نمایندگان است که به صورت قانون در می آید. دبیر کمیسیون مشترک تاکید کرد: اینگونه تفسیر نشود که نمایندگان هر تصمیمی بگیرند درست باشد بلکه بدین معنی می باشد که هرچه نمایندگان تصمیم می گیرند به صورت قانون در می آید و غیر از آن کسی نمی تواند قانونگذاری کند. درواقع اختیار قانون را با نماینده است ممکن است این نماینده در کمیسیون باشد یا صحن علنی مجلس. این حق قابل واگذاری به دیگر نمایندگان هم نیست یعنی دیگر نمایندگان نمی توانند حق قانونی شان را به کسی واگذار کنند.


وی گفت: ما دانشگاهی هستیم و عادت داریم علمی حرف بزنیم ولی این موضوع در بیرون واکنش هایی دارد البته برخی هم عمدا تخریب می کنند.


ویسکرمی در پایان انتقادی نسبت به صدا و سیما نیز مطرح کرد و گفت: مجری صدا و سیما جهت دار حرف می زند نه توانایی مناظره دارد و نه عدالت و انصاف که بتواند در جایگاه مجری به دو طرف وقت یکسان بدهد.  این جز دامن زدن به احساسات و آسیب زدن به عقلانیت جامعه چه نتیجه ای دارد؟ امثال بنده نیز تابع دلیل هستیم اگر چیزی برایمان حجت باشد آن استدلال را دنبال کنیم و به صرف جوسازی و تخریب عقب نشینی نکرده و نمی کنیم.

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.