×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳
توضیحات دکتر ویسکرمی پیرامون طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو

دکتر مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس درباره طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، گفت: این طرح توسط بعضی از همکاران‌مان آماده و به کمیسیون آمد و به صورت یک فوریتی در صحن مجلس رأی آورد.

وی افزود: محور اصلی این موضوع روی تأثیر قطعی معدل بود، در حال حاضر تأثیر معدل به صورت مثبت بوده و قطعاً اگر ثاثیر مثبت به نفع داوطلب باشد اعمال می‌شود و اگر مثبت نباشد، اعمال نمی‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳ شاه بیت اصلی دارد، مهم‌ترین آن این است که بطور مرحله‌ای انتقال تاثیر مثبت معدل به سمت تاثیر قطعی معدل در پذیرش دانشگاه می‌رود، در کنکور آینده یعنی سال ۱۴۰۲ این تاثیر ۴۰ درصدی از مثبت به قطعی تبدیل می‌شود و  بعد این روند تا ۶۰ درصد پیش می رود. در حال حاضر بحث اصلی طراحان این طرح روی تأثیر قطعی معدل است که تأثیر قطعی معدل را بردارند و به همان تأثیر مثبتی که وجود داشت برگردانند.

ویس کرمی خاطرنشان کرد: امسال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شروع شده و در حال اجرا است. اولین سالی است که کنکور به صورت دونوبتی برگزار می‌شود که خوشبختانه مرحله اول در دی ماه برگزار شد و ثبت‌نام مرحله دوم هم به پایان رسیده است.

وی به چالش‌های طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور اشاره کرد و گفت: بحث تعارضی که این طرح با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد باعث تبادل نظر‌ شده و مدتی در تعیین تکلیف این مصوبه در کمیسیون‌ تعلل ایجاد شده است.

ویس کرمی یادآور شد: این طرح یکبار در کمیسیون و یکبار در کمیته مطرح شده و مجدداً برای آخرین بار چند روز پیش در کمیسیون مطرح شد که کمیسیون به جمع‌بندی نرسید و در نهایت به کمیته ارجاع شد تا روی موارد اصلاحی بحث شود و به طور طبیعی ممکن است شورای نگهبان با توجه به اصل ۱۱۰ تغییرات را نپذیرد که متأسفانه چالش اصلی همین است.

عضو کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هدف اصلی این طرح برداشتن تأثیر قطعی معدل و برگرداندن تأثیر مثبتی بوده قبلاً وجود داشته است. دغدغه اصلی و اختلاف نظر اصلی که وجود دارد این است که این طرح با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تفاوت دارد و سازمان سنجش را دچار تعارض در اجرا می‌کند؛ بنابراین تلاش بر این است چالش و  اختلاف طرح با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مدیریت و رفع شود.

وی افزود: در حال حاضر صحبتی بر سر کنکور ۱۴۰۲ نیست و در خوشبینانه‌ترین حالت می‌توان گفت اگر این طرح به نتیجه برسد برای کنکور ۱۴۰۳ به بعد لحاظ می‌شود. خانواده‌ها و داوطلبان کنکور باید توجه داشته باشند که طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در مرحله بررسی است و به فرض اینکه تصویب هم شود مربوط به کنکور ۱۴۰۳ به بعد است؛ بنابراین در کنکور ۱۴۰۲ به هیچ عنوان صبحتی از اعمال طرح مطرح نیست.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ در تیرماه امسال طبق همان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود و توصیه می‌شود تا زمانی که این طرح به نتیجه قطعی نرسیده و به تصویب کمیسیون مجلس و شورای نگهبان نرسیده طبق مصوبه شورای عالی  انقلاب فرهنگی رفتار کنند، ممکن است طرح تصویب  شود یا نشود؛ بنابراین به نظر می‌رسد تصویب مصوبه راه درازی در پیش دارد.

پایان پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.